News

2010 ROCKDALE FAIR RESULTS, EVENT-BY-EVENT

Beagles and kids get ‘up close and personal’ during Fair Parade downtown Saturday morning. Reporter/Mike Brown Beagles and kids get ‘up close and personal’ during Fair Parade downtown Saturday morning. Reporter/Mike Brown PARADE

Governor’s award—McDade Watermelon Festival.

Best decorated—Milam County Cowboy Church.

Best workmanship—Rockdale Chamber of Commerce.

Best out-of-town—McDade Watermelon Festival.

Marching band—Rockdale High School Big Blue Band.

Horsedrawn—1. Milam County Cowboy Church; 2. David Eubanks.

Comical—1. Shriners; 2. Basset hounds.

GARDEN TRACTOR

PULL

Altered stock—1. Alex Jesko, 360.21; 2. Shawn Aufdenkamp, 280.66; 3. Ken Langham, 174.38 (one run).

Motorcycle small bike (650 cc)—1. Douglas Branecky, 374.72.

Motorcycle big bike (1,200 cc)—1. Douglas Branecky, 360.16; 2. Steve Pierce, 328.17; 3. Tom Cleveland, 312.69.

Outlaw—1.John Aufdenkamp, 374.96; 2. Ken Langham, 332.41; 3. Steve Pierce, 236.98.

Mini-rod (4 cylinder)—1. Jordan Hughes, 347.25; 2. Curtis Branecky, 307.13; 3. Jerry Toland, 304.21.

Super rod (8 cylinder)—1. James Moody, 379.63; 2. Sam Carroll, 374.04; 3. Gene Carroll, 353.09; 4. Jerry Toland, 311.64; 5. Curtis Branecky, 303.67; 6. Randell Moody, 297.88.

Youth—1. Kolby Langham, (Kolby driving), 380; 2. Kody Langham, 295.7.

Stock (0-14 hp)—1. Alton Degner, 396.21; Claude Lewis, 362.97; 3. Kenneth Haslett, 335.75.

Stock (15-75 hp)—1. Bobby Jesko, 323.64; 2. Brock Bennett, 304.05; 3. Shawn Aufdenkamp, 303.99.

BARBECUE COOKOFF

Overall (cumulative, all events)— 1. Under the Influence; 2. Sofa King Good Cookers.

Showmanship—1. Pevo Posse.

Best rig—Natural Gas Gang.

Chicken—1. Under the Influenc; 2. Flop-N-Sop; 3. Me and Three Idiots.

Pork—1. Sofa King Good Cookers; 2. Blinde Kuh Barbecue; 3. Under the Influence.

Brisket—1. Natural Gas Gang; 2. Under the Influence; 3. Hilliard Distributing/Budweiser.

Exotic—1. Sofa King Good Cookers; 2. Fritz Town Boys; 3. Brady’s Pest Control.

Jackpot beans—1. Texas Express; 2. Bloodhound Holler; 3. Texas Pride.

PET SHOW

Dogs—1. Brandi Caffey with “Little Bear” (Shih Tzu); 2. Dustyn Prazak with “P-Nut” (Chihuahua); 3. Liberty Michna with “Apache” (Yorkie); 4. Brooklyn Youngblood with “Lou Lou” (Schnauzer).

Exotics—1. Rainey Pounders with “Woody” (guinea pig); 2. Grace Aurin with “Punk Rocker” (top hat chicken); 3. Landen Pounders with “Crazy Eight,” top hat chicken.

Judges awards—1. “Tinker,” Chihuahua, shown by Dustyn Prazak; 2. “Lila,” Maltese, shown by Eve King; 3. “Evie,” Teacup Yorkie, shown by Emeri Gifford.

Showmanship—“Molly,” miniature dachshud, shown by Amber Holder and Sidney Lange.

Best in show—“Missy,” miniature pinscher, shown by Hunter Lehmann.

HORSESHOES

First—Virlene Staley and Tammy Pehl.

Second—Thomas and David Montelongo.

Third—Nick and Amanda Montelongo.

WASHERS

Junior division—1. Dillon Bankston and Kole McCoy; 2. Koy Quinney and Madison Reynolds; 3. Blake King and Tyler Lehmkuhl.

Senior division—1. Paxton Jordan and Weston Fisher; 2. Noah Lillard and Jared Alexander; 3. Scott Paulk and Blake Brown.

PIG SCRAMBLE

First places—Connor Barton, Trey Hubnik. Landri Leschber, Corbin Preusse, Madison Kelm, Leander Williams, Luke Leschber, Peyton O’Campo, Caitlin Garcia, Ty Moore, Sara Cowan, Pete Heintze, Traci Fisher, Dillon Irwin.

Second places—Kaden Kuzel, Mason Lindig, Jacey Paulsen, Garrett Bernstein, Alexandra Bomer, Justin Elms, Lane Niemtschk, Danielle Pedroza, Gracen Dach, Ashton Albert, Gabi Moreno, Bailey O’Campo, Heather Atchley, Ivan Morales.

Third places— Karsen Galvan, Grayson Walker, Sydney Vaculin, Jacob Pedroza, Morgan Shuffield, Payton Walker, Brock Gage, Tori Kenney, Laine Parker, Logan O’Campo, Devin Fisher, Amanda Hubnik, Cameron Mueck.

Fourth place—Emma Roberts, Trevor Moore.

Hard luck award—Jayton Benavidez, Bryce Brashear, Daniel Avila.

AUTO SHOW

Antique—Larry Cissna, Cameron, 1930 Ford pickup.

T-bucket/roadster—Thomas Randall, Caldwell, 2001 Prowler.

Corvette—Steve Johnson, Rockdale, 1997 Corvette.

High performance/muscle— Tommy Dorsey, Round Rock, 1967 Camaro.

Street rod coupe—Joe and Brenda Barchenger, Rockdale, 1932 Ford.

Street rod truck—Jayson Angell, Georgetown, 1934 Ford.

1970-older car—George and Martha Wall, Devine, 1957 Chevy Sport Hardtop.

1971-89 car—Donald Sims, Rockdale, 1988 Corvette.

1990-newer car—Jason Bolden, Hockley, 1999 Prowler.

1970-older truck—B. B. Mitchell, Anderson, 1956 Ford.

1971-89 truck—Rick Butler, Hubbard, 1972 Chevy.

Rat rod—Ken Wahrmund, Hutto, 1930 Willys.

Best interior—George and Martha Wall, Devine, 1957 Chevy Sport Hardtop.

Best engine—Tommy Dorsey, Round Rock, 1967 Camaro.

Original motorcycle—Deb and Scott Justice, Moody, 1984 Honda Goldwing.

Custom motorcycle—Bill Merkord, Taylor, 1948 Harley-Davidson.

Ladies choice—Michael Turman, Rockdale, 1967 Camaro.

Best Chevy—Cecil Lopez, Rockale, 1963 Impala SS.

Best Ford—Harry Ormsby, Rockdale, 1954 pickup.

Best Mopar—Ken Janicek, Cameron, 1939 Dodge pickup.

Mayor’s choice—Scott Alexander, Round Rock, 1969 Camaro SS.

Best of show—Rick Butler, Hubbard, 1972 Chevy pickup.

AG MECHANICS

Junior grand champion—Brock Gage, Milano 4-H.

Junior reserve champion—Devin Sadler, Cameron Junior FFA.

Senior grand champion—Amanda Hubnik, Cameron FFA.

Senior reserve champion—Brandon Bomer, Thorndale FFA.

YOUTH BAKED GOODS

SHOW AND SALE

SENIOR CAKES

Grand champion—Kevin Crouch, Cameron FFA, buyer Ideal Poultry, $260 plus $100 added money, $360 total.

Reserve champion—Shelbi Davenport, Milano 4-H, buyer Roger Pack, $320. plus $55 added money, total, $375.

SENIOR PIES

Grand champion—Kami Hooker, Cameron 4-H, buyer Ideal Poultry, $210.

Third place—Jayci Denio, Cameron, FFA, buyer Kabb Land & Cattle, $180.

SENIOR COOKIES

Grand champion—Caleb Tarver, Rockdale FFA, buyers, David Betchan and Buck Tarver, $500 each, $1,000 total.

Reserve champion—Amanda Hubnik, Cameron 4-H, buyer Wesley Janak, $185.

JUNIOR CAKES

Grand champion—Lainie Bartlett, Cameron Junior FFA, buyer BETRO, $230.

Reserve champion—Alayna Betchan, Rockdale Junior FFA, buyer Comfort AC, $330.

JUNIOR PIES

Grand champion—Jack Gruber, Milano 4-H, buyer Cappolino, Dodd & Krebs, $130 plus $30 added money, $160 total.

Reserve champion—Cashlynne Blake, Milano 4-H, buyer Roy Wells, $450 plus $55 added money, $505 total.

JUNIOR COOKIES

Grand champion—Kirsten Crowe, Milano 4-H, buyer Alden Crowe, $210 plus $105 added money, $315 total.

Reserve champion—Chandler Barton, Cameron 4-H, buyer, Cappolino, Dodd & Krebs and Standard Home Care, $95 each, $190 total.

ANTIQUE TRACTOR

SHOW

Hauled the furthest distance— Jeff Durrenberger, Giddings.

Most unique display—Franklin Boetcher.

Largest haul of tractors—Delbert Boettcher.

Largest load of engines—Harry and Margaret Bartosch.

Oldest tractor—Donald and Mary Boetcher, 1940 Farmall.

Oldest engine—Harry and Margaret Bartosh, 1920 model.

BREEDING RABBIT

SHOW Champion—Kelly Terry.

MUTTON BUSTIN’

Winners—Evan Miller and Montgomery Popham.

STICK HORSE RACE

First—Mason Willard.

Second—Billy Stuckey.

2D BARREL RACE Winners—Kaycee Killingsworth and Tera Arledge


Click here for digital edition
2010-10-21 digital edition



The burn ban for Milam County has been lifted. Burning is always prohibited in the county's municipalities.


Special Sections


Special Sections
Archive